Bak op om vores sponsorer,
de bakker op om os

TimeGruppen

OK

KT Tape

Joma

Grey//Matter

Cortex

Quality Wine

Mikasa

DSV

Lauren cauchingBrøndby Volleyball Klub er stolte over at kunne præsentere begyndelsen på en ny æra. Efter mange succesfulde år og talrige mesterskaber under ledelsen af headcoach Jens Bang, træder Brøndby Elite Dame Volleyball nu ind I en spændende fremtid med udnævnelsen af en ny headcoach, Lauren Soderberg, Olympiske Coach 2016.

Lauren, oprindeligt fra Australien har været professionel coach på den internationale FIVB tour siden 2007 og er en kvalificeret FIVB beach og indendørs volleyball coach. Hun har været headcoach for talrige internationale beach volleyball hold og coach’et dem til flere Asiatiske Mesterskaber, 2 x VM, Ungdoms VM, Ungdom Olympiske Lege og Rio Olympiske Lege. Senest var hun coach for det Syd Australske Dame Volleyball hold, der vandt en medalje ved de Australiske Mesterskaber i 2019 I indendørs Volleyball.

Lauren SøderbergI løbet af sin karriere har Lauren indsamlet 22 medaljer på højeste internationalt niveau, og en guldmedalje i U23 VM.
Træner udmærkelser omfatter:
2013 “Outstanding Coach of the Year” - Pacific Games Council
2013 ”Outstanding Team of the Year” - Pacific Games Council
2016/2017 ”International Coach of the Year” - Volleyball Australia
2019 ”Coach of the Half Century” - Volleyball Queensland

Vi ser frem til et udbytterigt samarbejde med Lauren som headcoach, hvor Brøndby Volleyball klub vil styrke sin indendørs struktur og opbygge et innovativt partnerskab med Beach Volleyball for at støtte en tværfaglig tilgang til at levere højtydende volleyballatleter i Danmark.

Alle kvindelige elite spillere, der ønsker at udvikle deres volleyball til det næste niveau og være en del af et professionelt træningsmiljø opfordres til at tage kontakt til Brøndby Volleyball klub på email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. eller Lauren Soderberg på email This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

Brøndby Volleyball Klub vil gerne anerkende Jens Bang for hans kæmpe arbejde og succes som en legende i vores klubs historie, og vi takker ham ydmygt for hans engagement og passion for vores klub gennem mange år. Ønsket er nu at se ham i spidsen for et talentprojekt i stil med det der for 10 år siden, var starten på klubbens store resultater.

Se også: http://www.laurenmichelleperformanceconsulting.com.au