Onsdag d. 6. marts spiller Brøndby Volleyball Klub den første DM-semifinale på udebane mod Frederiksberg Volley kl. 19.00 i Bülowsvejhallen. Semifinalerne spilles bedst af fem kampe og i kraft af vores bedre placering i grundspillet, har vi hjemmebane i Stadionhal 1 i den anden semifinale lørdag d. 9. marts kl. 14.00 og tredje semifinale som live transmitteres på Kanal Sport, tirsdag d. 12. marts kl. 19.00. Skulle en vinder ikke være fundet til den tid, går turen igen til Frederiksberg d. 17. marts og måske til en afgørende kamp i Brøndby d. 21. marts.

Desværre har vi fået en noget trist optakt til forløbet, idet den ene af holdets to hævere Rose Olander torsdag aften forvred foden under en træningskamp mod Lyngby Volley. Der er således ikke de store chancer for at hun når at komme med i semifinalerne, men forhåbentlig bliver hun klar til et evt. finaleforløb som starter i slutningen af marts. På den positive side, kan vi glæde sig over, at Casey Wright er vendt tilbage fra USA og har vist storform i den seneste uge.

Set i forhold til de to holds tidligere møder i sæsonen, må vores piger på papiret betragtes som favoritter. Det er således blevet til tre sejre i grundspillet, lige som det var os der slog Frederiksberg ud i landspokal kvartfinalen. Det hører dog med til historien, at to af sejrene blev knebne 3-2 sejre og at Frederiksberg i starten af sæsonen var det mest skadesramte hold i ligaen. De er nu kommet meget bedre i gang og der er således lagt op til nogle meget spændende opgør, som vil kunne følges på klubbens hjemmeside www.brondbyvk.dk og Facebooksiden "Brøndby Volleyballklub".

Vi har et indgående kendskab til flere af Frederiksbergs spillere. Der er således ikke færre end fire spillere der har en fortid i Brøndby. Det er Line Møller Rasmussen, Mira Abildgard, Simone Okholm og Nadia Olling, som har været med til at vinde flere ungdomsmesterskaber for os og havde de første seniorår på klubbens førstehold. Endvidere har holdets træner Lars Engell spillet ungdomsvolley i Brøndby.

Mens Volleyligaen har ligget stille i den forgangne uge, har der været plads til at klubbens DU21-hold kunne stille i stærkeste opstilling til det afsluttende DM-kvalificerende stævne med DHV Odense som arrangør. Hen over weekenden spillede holdet fem kampe, som blev kronet med en finalesejr over de største DM-konkurrenter fra Team Køge. Efterfølgende blev Paulina Hougaard-Jensen som for nylig debuterede på vores Volleyligahold, kåret som DU21-holdets bedste i stævnet.

Brøndbys herrehold som spiller kvalifikationsturnering til 2. division, lever lidt i skyggen af deres højt rangerende kvindelige kolleger. Det gør dog ikke deres kampe kedeligere. Lørdag spillede de et brag af en kamp mod topholdet Frederiksberg og det blev til en 3-2 sejr i et femte sæt der bød på ikke færre end otte matcbolde. Herrerne trænes af Volleyligaholdets brasilianske Anile Clemente og hun har udrettet store ting med holdet. Det kom især til udtryk i første sæt, hvor herrerne udraderede Frederiksberg med hele 25-9. Frederiksberg fik dog sundet sig og de tre næste sæt blev således 23-25, 25-20, 18-25. Der skulle nu et afgørende femte sæt til og det blev utroligt lige. De to hold fulgtes ad og vi kom til matchbold ved 14-13. Frederiksberg overlevede og fik hele tre af slagsen. Herefter fik vi chancen ved 18-17 og Frederiksberg ved 18-19, men i en sidste kraftanstrengelse og godt forsvarsspil af libero Kevin Bengtsson, fik vi først matchbold ved 20-19, som Frederiksberg fik kæmpet sig ud af, før vi kunne komme til den sidste og afgørende matchbold på et liniesmash af Tonni Hansen til 21-20 og sluttelig et perfekt oplæg fra hæver Nicolaj Bergerud til et hurtigt og kraftfuldt udført centerangreb af holdets unge talent Nicolai Houmann. Et flot punktum på en utrolig spændende dyst.

Bak op om vores sponsorer,
de bakker op om os

TimeGruppen

OK

KT Tape

Joma

Grey//Matter

Cortex

Quality Wine

Mikasa

DSV