Bak op om vores sponsorer,
de bakker op om os

TimeGruppen

OK

KT Tape

Joma

Grey//Matter

Cortex

Quality Wine

Mikasa

DSV

Mens vores Volleyligahold stadig har omkring to uger til turneringsstart, havde klubbens hold i 1. division, "BRH Volley Talent" debut med stor succes. I en kamp, hvor alle holdets 14 spillere nåede på banen, fejede de Rosenlund Volley ud af banen med de knusende cifre 25-13, 25-13, 25-15.

Til dem der skulle undre sig over, at vi har hold i 1. division, er forklaringen følgende: Normalt er en klub ikke berettiget til at have hold i både Volleyliga og 1. division, men i bestræbelserne på at understøtte udviklingen af unge talenter har man givet tre af landets klubber denne mulighed, Gentofte Volley, Fortuna Odense Volley og os. Endvidere har Team Køge fået en ekstraordinær plads og de har i modsætning til de tre førstnævnte mulighed for at erhverve pladsen permanent, da de ikke har Volleyligahold.

Tilladelsen er knyttet sammen med visse restriktioner for holdet. Det kræves således at der altid skal være mindst fire ungdomsspillere på banen. Denne restriktion volder ikke problemer for os, idet vi har så mange unge talenter, at der til lørdagens kamp, var tolv ud af holdets fjorten spillere der var ungdomsspillere. Gennemsnitsalderen af de tolv ungdomsspillere er kun 17 år og yngste spiller er vores kun 13-årige libero Sidse Andersen.

Der blev selvfølgelig lagt ud i stærkeste opstilling, men som kampen skred frem, stod det klart for headcoach Martin Rønn, at der var gode muligheder for at afprøve hele truppen. Således nåede klubbens nye spillere Trine Jonassen og Sine Aydin, som er kommet til fra naboklubben Glostrup IC også at få divisionsdebut og det samme gjorde Annika Pedersen, som kommer fra Aarhus. Hun har valgt at tage sin studentereksamen på Brøndby Gymnasium, for at kunne være en del af vores talentudvikling. En beslutning, som vi selvfølgelig er glade for.

Med på holdet er også tre af vores fire DU17-landsholdsspillere, Paulina Hougaard, Stephanie Dahl og Ida Lambach, som for nylig var med til at vinde det Nordiske Mesterskab for deres aldersgruppe.

Allerede i den kommende weekend, står holdet over for sin første alvorlige prøve. Det er når de skal møde Team Køge, som også bejler til en topplacering i divisionen og som var lige så overbevisende som vores piger i deres første kamp mod KV61. Opgaven bliver ikke lettere af, at det er Team Køge der har hjemmebane i de to holds første opgør.