Volleyligaholdet skulle lørdag spille mod Gentofte Volley. På forhånd var vi udråbt som storfavoritter, men at sejren skulle blive så overbevisende som 25-14, 25-12, 25-9 var ikke umiddelbart forventeligt.

Gentofte er kendt for at være et hold bestående af spillere der i volleymæssig sammenhæng må betragtes som små, men som til gengæld er teknisk velfunderede spillere. Men denne lørdag levede Gentoftespillerne ikke op til deres ry, hvad angik det spillemæssige. Med et solidt servepres sørgede vores ligaspillere for at slå Gentoftes modtagning fuldstændig i stykker. Ikke mindre end tolv serveesser blev det til og af de øvrige server, blev langt over halvdelen modtaget så dårligt (32 et-modtagninger), at det ikke var muligt for Gentofte at etablere et effektfuldt angreb. Julie Guldager stod for hele fem esser i løbet af kampen og Stine Spangen startede tredje sæt med en servestime til 8-0, før Gentofte kom til fadet.

I angrebet var det især de to kantangribere Trine Kjelstrup og brasilianske Anile Clemente der stod for pointudviklingen og Anile, som efterfølgende fik Time Vision prisen som bedste spiller blev da også holdets topscorer med 10 point. Ikke et specielt højt antal, men det skyldtes primært at vores point for en stor dels vedkommende blev opnået på Gentoftes egne fejl. Hvoraf en hel del var smash i nettet.

Også klubbens to øvrige damehold 1. division og Danmarksserien var i aktion og også her blev det til sejre. Det samme blev det for DU18-holdet, som søndag vandt to overbevisende sejre over Farum/Holte og Amager VK og dermed lagde sig i spidsen af kvalifikationsturneringen til Sjællandsmesterskabet.

Klubbens "Teen-volleyhold" klarede sig ligeledes flot. Ved et "Teen-stævne" i Korsør havde vi deltagelse af to hold og de endte med at mødes i finalen. Noget tyder således på at efterfølgerne i 12-14 års alderen er på plads og i orden.

Også i den kommende weekend har vi en kamp hvor vi må betragtes som favoritter. Det er når vi på lørdag skal den lange vej til Bedsted. I øjeblikket har vi som følge af en udsat kamp spillet en mindre end de øvrige hold i ligaen, men lever vi i Bedsted-kampen op til favoritværdigheden, vil vi med en 3-0 sejr bringe sig på førstepladsen i Volleyligaen.

Vores talenthold i 1. division var op til weekenden plaget af en del skader og der var derfor forventet en svær opgave mod VLI. Vores unge talenter i BRH Volley træner yderst seriøst og det var uden tvivl en medvirkende årsag til at de kunne trække sig sejrrigt ud af søndagens kamp.

Det var således VLI der kom bedst fra start og tog de to første sæt med overbevisende 25-7 og 25-18, før vores unge BRH-piger tog over. Det blev til sejr i et lige tredje sæt med 25-22, men herefter var det vores veltrænede piger der havde det fulde overtag og sad solidt på resten af kampen, som de kørte hjem med 25-15, 15-5.

Mens de unge spillede på Frederiksberg, var de noget ældre spillere taget til Køge, hvor de kunne tage sejren hjem med 3-1.

Bak op om vores sponsorer,
de bakker op om os

TimeGruppen

OK

HVSSikring

KT Tape

Joma

Grey//Matter

Cortex

Quality Wine

Allerød Fysioterapi

Ishøj Mekaniske